بوته میری بادرنگ

بوته میری بادرنگ

یکی از مشکلات عمده در بوته های بادرنگ و یا بوته خیار، بوته میری می باشد. بوته میری یکی از مشکلاتی است که به دلیل بیماری های قارچی ایجاد می شود.

همانطور که بیشتر کشاورزان و باغبانان می دانند، سفیدک کرکی و یا کپک می تواند در مدت زمان کوتاهی در انواع محصولات زیان زیادی ایجاد کند. یکی دیگر از مشکلات بالقوه برای بسیاری از سبزیجات و میوه ها، قارچ  Phytophthora است که توسط قارچ خاکزاد Phytophthora capsici ایجاد می شود. این پاتوژن می تواند بیش از 10 سال در خاک زنده بماند.

وقتی نوبت به تولید خیار می رسد، به ویژه، پرورش دهندگان بادرنگ چگونه با این بیماری ها مبارزه می کنند؟ Mary Hausbeck، استاد و متخصص توسعه در دپارتمان علوم گیاهی، خاک و میکروبی در دانشگاه ایالتی میشیگان، در مورد آخرین گزینه‌های کنترل و دریافت مشاوره در مورد جلوگیری از بوته میری خیار و یا بوته میری بادرنگ، نکاتی ارائه داده اند. اینکه چگونه می توان بوته های بادرنگ را از این قارچ در امان نگه داشت؟

کنترل بوته میری خیار

برای Phytophthora، تحقیقات نشان داده است که میوه خیار باید در سنین پایین محافظت شود. هنگامی که برای اولین بار تحقیقات خود را شروع کردیم، صنعت شاخ و برگ را با قارچ کش ها قبل از واژگونی درمان می کرد. تحقیقات ما نشان داد که قبل از تولید میوه، قارچ کش های روی خیار برای گیاه فیتوفتورا مورد نیاز نیست. زمان بندی قارچ کش ها برای محافظت از میوه باید زمانی اتفاق بیفتد که طول میوه ها 1 اینچ، 3 اینچ و 5 اینچ باشد.

علاوه بر این، قارچ کش ها باید به شاخ و برگ نفوذ کنند تا با پوشش خوب به میوه برسند. تحقیقات ما نشان داده است که در حال حاضر قارچ کش های بسیار موثری در دسترس هستند که می توانند برای محافظت از میوه استفاده شوند.

قارچ کش مناسب برای جلوگیری از بوته میری بادرنگ

قارچ کش های بسیاری برای مبارزه با این بیماری قارچی وجود دارد که از مهم‌ترین و بهترین آنها می‌توان به قارچ کش‌های تیوفانات متیل و مانکوزب، متالاکسیل مانکوزب و ایپرودین اشاره کرد. برای جلوگیری از بیماری بوته میری محصولاتی مانند خیار یا گوجه فرنگی  بهتر است همراه با آب آبیاری ۲ کیلوگرم قارچ‌کش تیوفانات متیل یا ریدومیل ام زد را برای یک هکتار استفاده نمایید.