کشت بادرنگ در گلخانه

کشت بادرنگ در گلخانه

میوه، سبزی یا چیزی در این بین؟ نظر شما هر چه باشد، نمی توان انکار کرد که خیار برای رشد در گلخانه بسیارعالی است، و اگر آنها را در بهار کاشته شود، خیارهای تازه برای خوردن در طول تابستان خواهید داشت. ما در این مقاله سعی داریم شما را در کاشت بادرنگ در افغانستان یاری کنیم.

در این مقاله مفید، ما همه چیزهایی را که باید در مورد نحوه کشت و پرورش خیار در گلخانه بدانید، شامل بهترین انواع خیار برای رشد و نکات مهم برای برداشت موفق، پوشش خواهیم داد.

مزایای کاشت بادرنگ در گلخانه (کاشت خیار)

اگرچه خیار در خارج از گلخانه هم به خوبی رشد می کنند، اما چندین مزیت از رشد خیار در داخل گلخانه وجود دارد. به عنوان مثال، خیار در سرما و یخبندان آسیب می بیند، بنابراین آنها در یک محیط گلخانه ای بهتر رشد می کنند. مزیت دیگر این است که شما اصلاً به فضای زیادی احتیاج ندارید و می توانید از فضای عمودی استفاده کنید. در نهایت، آنها به سرعت رشد می کنند.

برای رشد بهتر بادرنگ چه کنیم؟

برای به دست آوردن بهترین نتایج از رشد آنها در این محیط، توصیه می کنیم نکات زیر را دنبال کنید:

  • نور خورشید را تنظیم کنید. خیارها به مقدار زیادی نور نیاز دارند، بنابراین گلخانه خود را به گونه ای تنظیم کنید که حدود شش ساعت در روز از نور خورشید استفاده کند.
  • گل های نر را حذف کنید. برخی از انواع خیارها تک پایه هستند، به این معنی که گلهای نر و ماده را در یک گیاه تولید می کنند. برای جلوگیری از تلخ شدن میوه، باید گل های نر را جدا کنید. به راحتی می توان آنها را از هم تشخیص داد، زیرا گل های ماده در زیر خود تورم دارند.
  • یک روش آموزشی موثر انتخاب کنید. خیارهایی که در گلخانه رشد می کنند نیاز به آموزش دارند. توصیه ما این است که ساقه‌ها را روی عصا محکم کنید و نوک آن را به محض رسیدن به پشت بام بیرون بیاورید. حتماً شاخه ها را از شاخه های کناری نیز بیرون بیاورید.
  • به طور متوسط آبیاری کنید. هنگامی که گیاهان شما ظاهر شدند، باید به هر یک از آنها تقریباً یک گالن آب در هفته بدهید.
  • آفات را دور نگه دارید. بسیاری از جانوران مانند مگس سفید و سوسک جذب خیار می شوند. سعی کنید از تخته های چسبنده آفات برای به دام انداختن آنها با یک عامل کنترل حشره کش استفاده کنید.
  • مطمئن شوید که شرایط خاکی خوبی دارید. خاک های خنثی تا کمی قلیایی برای خیار بهترین هستند، مرطوب باشند نه خیس. از کود مایع سبک حدود دو بار در ماه استفاده کنید تا آن را در شرایط مطلوب نگه دارید.

بادرنگ (خیار) چه زمانی قابل برداشت است؟

خیارهای شما بعد از حدود 12 هفته آماده می شود. ارتفاع آنها بین شش تا هشت اینچ است و شما می توانید تا 50 خیار در هر بوته برداشت کنید. توصیه می‌کنیم قبل از اینکه نشانه‌ای از دانه‌ریزی را نشان دهند، آن‌ها را بچینید، زیرا هر چه گیاه قدیمی‌تر باشد طعم تلخ‌تری دارد. به سادگی خیارهای خود را با استفاده از یک جفت قیچی یا یک چاقوی تیز برش دهید.

کود برای باروری بیشتر خیار

یکی از کودهای مناسب برای رشد بهتر بوته های خیار کودها npk هستند که برای خیار نسبت نیتروژن به پتاسیم و فسفر باید کمتر باشد زیر نیتروژن بیشتر باعث افزایش تولید شاخ و برگ می شود و از تولید شکوفه جلوگیری می کند. جهت خرید کود npk مناسب پرورش بهتر خیار می توانید از کارشناسان ما در سایت الوکود مشاوره بگیرید.