کود نیترات کلسیم در افغانستان – افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها

کود نیترات کلسیم در افغانستان – افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها

کود نیترات کلسیم نیچر از ترکیب دو عنصر نیترات و کلسیم تولید شده است. این مواد به خودی خود در ریشه و خاک وجود دارد اما ممکن است دمای کم و رطوبت زیاد باعث شود میزان آن در خاک کم شود. برای جبران این کمبود و جهت تامین منبع کلسیم محلول در آب برای گیاهان از کود نیترات کلسیم استفاده می شود. در واقع کشاورزان و باغداران جهت رشد بهتر گیاه و جلوگیری از پوسیده شدن گیاهان اقدام به خرید کود نیترات کلسیم می کنند.

تاثیر کلسیم نیترات روی گیاهان

کلسیم استحکام ساختار دیواره سلولی گیاهان را فراهم می کند. این عنصرهمچنین به ترمیم گیاهان درهنگام آسیب دیدگی کمک می کند. سیستم آوندی گیاه کلسیم را به ناحیه آسیب دیده وارد می کند تا آن را تقویت کند و شروع به ترمیم آسیب کند.

نیتروژن یک عنصر حیاتی برای فتوسنتز و اسیدهای آمینه گیاهان است. بدون نیتروژن، گیاهان نمی توانند نور خورشید را برای رشد به قند تبدیل کنند.

چرا از کود نیترات کلسیم استفاده کنیم؟

به عنوان یک باغبان، می دانید که خاک عنصر سازنده زندگی گیاه شما است. گیاهان مواد مغذی خود را از خاک خود بیرون می کشند، اما زمانی که آن خاک فاقد مواد مغذی خاصی باشد، گیاهان دچار کمبود می شوند. این کمبودها می تواند تأثیر منفی فراوانی داشته باشد.

کود نیترات کلسیم به عنوان یک درمان برای کمبودهای گیاهی و بیماری های خاص عمل می کند. در اینجا برخی از رایج ترین کاربردهای آن آورده شده است:

مناسب برای گیاهان دارای کمبود کلسیم

کود کلسیم نیترات را می توان برای جلوگیری از کمبود کلسیم یا جبران سطح کلسیم گیاه استفاده کرد. افزایش کلسیم موجود در آن به بهبود استحکام برگ، میوه و ریشه کمک می کند.

تشخیص کمبود کلسیم در گیاهان نسبتاً آسان است. هنگامی که گیاهی از کمبود کلسیم رنج می برد، رشد جدید آن در امتداد حاشیه ظاهر می شود. این رشد جدید همچنین باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای «کلروتیک» می‌شود و گیاه ضعیف به نظر می‌رسد. سایر بافت‌های گیاهی به زودی شروع به قهوه‌ای شدن می‌کنند و این لکه‌ها در نهایت پهن شده و با هم ترکیب می‌شوند. گیاهان دارای کمبود کلسیم اغلب دارای رگبرگ های قهوه ای تیره نیز هستند. هنگامی که برگ ها به دلیل کمبود کلسیم قهوه ای می شوند، ممکن است از بین بروند. با این حال، گیاه را می توان نجات داد.

علاوه بر این، کمبود کلسیم تولید میوه گیاه را مختل می کند. از آنجایی که کلسیم دیواره های سلولی قوی ایجاد می کند، یک عنصر اساسی برای میوه های بزرگتر است.

مناسب برای گیاهان دارای کمبود نیتروژن

نیترات کلسیم نیتروژن موردنیاز گیاه جهت تولید بیشتر و بهتر را می دهد.

کمبود نیتروژن، مانند کمبود کلسیم، اگر به موقع درمان نشود، می تواند برای گیاهان کشنده باشد. به همین دلیل است که نیتروژن یکی از رایج ترین و فراوان ترین ترکیبات کود است.

برخلاف کمبود کلسیم، کمبود نیتروژن بر قدیمی ترین شاخ و برگ گیاه تأثیر می گذارد. این برگ ها اغلب به سمت پایین گیاه هستند. هنگامی که گیاه نیتروژن کافی نداشته باشد، برگ ها شروع به زرد شدن یا کمرنگ شدن در حاشیه خود می کنند. اگر گیاه هنوز در حال تولید برگ های جدید باشد، احتمالاً ریز هستند یا کوچک به نظر می رسند. بدون نیتروژن کافی، رشد گیاه کند می شود یا حتی متوقف می شود. زیرا گیاهان برای تولید انرژی از طریق فتوسنتز به نیتروژن نیاز دارند. در فتوسنتز، گیاهان از نیتروژن برای تبدیل نور خورشید به انرژی استفاده می کنند.

خرید کود نیترات کلسیم در افغانستان

کود کلسیم نیترات نقش بسیار کلیدی در سلامت گیاه و محصول بهتر آن دارد. مهم ترین نقش کلسیم ایجاد استحکام در دیواره سلولی است و مقاومت گیاه را در برابر عوامل بیماری زا بالا می برد. مصرف کود نیترات کلسیم در زمان رسیدگی میوه توصیه می گردد.

جهت خرید نیترات کلسیم در افغانستان با کارشناسان ما در شرکت الوکود تماس بگیرید و یا از طریق لینک شبکه های اجتماعی با ما در ارتباط باشید. همچنین جهت مشاوره در زمینه مشکلات محصولات خود از طریق واتس اپ با ما در ارتباط باشید.